Kompleksnost otkrivanja zločina

Otkrivanje zločina protiv divljih vrsta često je izazovno iz brojnih razloga. Ti se zločini najčešće događaju van urbanih i naseljenih mesta, zbog čega po pravilu nema svedoka i počinjeni zločin prođe potpuno ispod radara. Takođe, u manjim sredinama se ne prijavljuju počinitelji zbog straha od odmazde ili narušavanja komšijskih odnosa, a istovremeno javnost nije dovoljno upoznata s takvim tipom zločina i često ne može da ih prepozna, čak i kada im posvedoči. Na primer, češljugari, predivne ptice pevačice, strogo su zaštićena vrsta koje ne sme da se lovi i prodaje, a ipak je moguće naći ih na raznim pijacama. Prosečan čovek i ako uoči češljugara na prodaju, neće moći da ga prepozna kako bi prijavio takav slučaj.

U današnjoj epizodi podcasta Dunja razgovara s Filipom Nahajovskim iz Jedinice za suzbijanje ekološkog kriminala i zaštitu životne sredine i Nedeljkom Petronijević iz Uprave granične policije u Srbiji o vrstama koje se najčešće pronalaze na našim granicama u pokušajima krijumčarenja, o izazovima s kojima se policija susreće prilikom otkrivanja zločina protiv divljih vrsta, kao i o tome šta bi svako od nas mogao da učini.

Prijaviti zločin u Srbiji možete na:

Dežurni telefon – 192

E-mail: info@mup.gov.rs

O produkciji i projektu:

Ovaj podcast je izrađen u okviru projekta „Uspešno suzbijanje kažnjivih dela protiv divljih vrsta u Evropi” (LIFE SWiPE), koji ima za cilj obeshrabri, a na kraju i smanji broj kažnjivih dela protiv divljih vrsta, pomažući na taj način oporavak ugrožene evropske biološke raznovrsnosti i zdravlja ekosistema. Projekat finansijski podržava evropski program LIFE pod nazivom „Successful Wildlife Crime Prosecution in Europe“ (SWiPE). Projekat sprovode WWF, Flora & Fauna International, Mreža za praćenje trgovine divljim vrstama TRAFFIC, Državno odvjetništvo Republike Hrvatske i Pravosudna akademija Republike Hrvatske, u 11 evropskih zemalja: Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Italija, Mađarska, Poljska, Rumunija, Slovačka, Srbija, Španija i Ukrajina.

Za više informacija poseti wwfadria.org ili stopwildlifecrime.eu