Krivolov
Krivolov se često povezuje s vrstama poput slonova, nosoroga ili tigrova. Iako je krivolov globalni problem, takođe je vrlo rasprostranjen i u regionu, što je manje poznato. Pre nekoliko godina smo na društvenim mrežama mogli videti slike krivolovaca s ubijenim risom u Bosni i Hercegovini, a čak dva puta su zabeležena tela mrtvih vukova obešena na znakove na putu u hrvatskim gradovima. U Srbiji se vrlo često piše o nezakonitom izlovu kečiga, iako su u trajnom lovostaju. To su samo neki od mnogobrojnih primera ovog zločina koji zaista dođu do očiju javnosti. Onih koji ostanu skriveni je puno više.
Kako se krivolov događa? Koji su motivi? Koje su vrste kod nas najpogođenije? Reći će nam dr Vukan Lavadinović iz Lovačke komore Srbije, Ljubomir Pejčić iz Ribolovačkog saveza Vojvodine i Zoran Karić iz Fondacije za zaštitu ptica grabljivica.
Izveštaje spomenute u epizodi možeš pronaći ovde:
-
Izveštaj o stanju planete 2022. – https://livingplanet.panda.org/sr-RS/
-
Birdlife International: State of the World’s Birds 2022 – https://www.birdlife.org/wp-content/uploads/2022/09/SOWB2022_EN_compressed.pdf
-
IPBES: Global Assessment Report on Biodiversity and Ecosystem Services – https://www.ipbes.net/global-assessment
Slučajeve ugrožavanja ptica u Srbiji možeš prijaviti ovde: https://poslednjilet.rs/
O produkciji i projektu:
Ovaj podcast je izrađen u okviru projekta „Uspešno suzbijanje kažnjivih dela protiv divljih vrsta u Evropi” (LIFE SWiPE), koji ima za cilj obeshrabri, a na kraju i smanji broj kažnjivih dela protiv divljih vrsta, pomažući na taj način oporavak ugrožene evropske biološke raznovrsnosti i zdravlja ekosistema. Projekat finansijski podržava evropski program LIFE pod nazivom „Successful Wildlife Crime Prosecution in Europe“ (SWiPE). Projekat sprovode WWF, Flora & Fauna International, Mreža za praćenje trgovine divljim vrstama TRAFFIC, Državno odvjetništvo Republike Hrvatske i Pravosudna akademija Republike Hrvatske, u 11 evropskih zemalja: Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Italija, Mađarska, Poljska, Rumunija, Slovačka, Srbija, Španija i Ukrajina.
Za više informacija poseti wwfadria.org ili stopwildlifecrime.eu