More zločina

Jadransko more dom je predivnom biljnom i životinjskom svetu, priobalnim zajednicama i mnogim generacijama ribara. Ono privlači mnoge turiste, moreplovce, ribare i ronioce.

Jedno je od žarišta sredozemnog biodiverziteta, s velikom koncentracijom ugroženih i ranjivih vrsta. U Hrvatskoj je tako, na primer, zaštićeno 34 vrste morskih pasa i raža zbog njihove ugroženosti. Međutim, na hrvatskim pijacama se često mogu videti strogo zaštićene i ugrožene vrste morskih pasa i raža koje se prodaju za konzumaciju. Jedemo više mesa morskih pasa i raža nego što mislimo, a to ima ozbiljne posledice po morske vrste kojima preti izumiranje.

Ali problem je još mnogo veći – na svetskom nivou su se populacije nekih vrsta smanjile za čak 95%. Jedan od značajnih uzroka svakako je ilegalni ribolov i ilegalna trgovina morskim psima. O uzrocima i posledicama zločina protiv mora i morskih vrsta u ovoj epizodi nam govori Danijel Kanski, stručnjak za ribarstvo.

𝗢 𝗽𝗿𝗼𝗱𝘂𝗸𝗰𝗶𝗷𝗶 𝗶 𝗽𝗿𝗼𝗷𝗲𝗸𝘁𝘂:
Ovaj podcast je izrađen u okviru projekta „Uspešno suzbijanje kažnjivih dela protiv divljih vrsta u Evropi” (LIFE SWiPE), koji ima za cilj obeshrabri, a na kraju i smanji broj kažnjivih dela protiv divljih vrsta, pomažući na taj način oporavak ugrožene evropske biološke raznovrsnosti i zdravlja ekosistema. Projekat finansijski podržava evropski program LIFE pod nazivom „Successful Wildlife Crime Prosecution in Europe“ (SWiPE). Projekat sprovode WWF, Flora & Fauna International, Mreža za praćenje trgovine divljim vrstama TRAFFIC, Državno odvjetništvo Republike Hrvatske i Pravosudna akademija Republike Hrvatske, u 11 evropskih zemalja: Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Italija, Mađarska, Poljska, Rumunija, Slovačka, Srbija, Španija i Ukrajina.

Za više informacija poseti wwfadria.org ili stopwildlifecrime.eu